Korekcja wrastających paznokci


Wrastające paznokcie są nie tylko problemem estetycznym ale również przyczyną dolegliwości bólowych. Nieleczone mogą prowadzić do zanokcicy - zakażenia wałów paznokci. Wycinane zaczynają się coraz bardziej zawijać, co prowadzi do pogłębienia dolegliwości.

Główną przyczyną wrastających paznokci są zaburzenia mikrokrążenia i stany zapalne, stąd problem ten dotyka często diabetyków i osoby chorujące na przewlekłą niewydolność żylną, choroby reumatyczne. Istotnym czynnikiem jest też niewłaściwa technika obcinania paznokci. Ryzyko choroby zwiększa się też po urazach palucha, stąd też często dotyczy sportowców, w szczególności piłkarzy. Inne czynniki to noszenie źle dopasowanego obuwia, powodującego ucisk na płytkę paznokcia i wały, nadmierna potliwość stóp, długie palce stóp, nieprawidłowa motoryka chodu, zaburzenia wzrostu paznokcia, szeroka czy zagięta płytka paznokcia, ciąża.

 

W gabinecie PediMedica, w leczeniu wrastających paznokci stosowane są metody zachowawcze:

 

  • Ortonyksja, czyli prostowanie paznokci za pomocą klamer drutowych lub plastikowych. Dobór klamer jest sprawą indywidualną. O tym jaką klamrę można zastosować decyduje między innymi grubość i elastyczność paznokcia, sposób wrastania i kąt wrastania paznokcia, czas trwania dolegliwości i ich nasilenie.
  • Tamponada, stosowana w celu poszerzenia przestrzeni między płytką paznokciową a wałem paznokciowym za pomocą miękkiego materiału opatrunkowego. Opatrunek umożliwia dodatkowo swobodny odpyw treści ropnej i zmniejszenie stanu zapalnego.
  • Rurki Sulci-Protector, to elastyczny materiał w kształcie rurek przeciętych wzdłuż, które nakłada się na boczny brzeg paznokcia. Rurka chroni wał paznokciowy przed uciskiem płytki paznokciowej.

 

Wymienione metody są stosowane oddzielnie lub wspólnie, indywidualnie do stanu pacjenta. Ich zastosowanie pozwala na szybkie złagodzenie stanu zapalnego i dolegliwości bólowych.

 


Zabieg jest wykonywany za pomocą specjalistycznej aparatury i przy użyciu sterylnych i jednorazowych narzędzi.

 

Korygowanie paznokcia wkęcającego się za pomocą klamry Podofix
Efekty leczenia wrastającego paznokcia po chirurgicznym wycięciu
Efekt leczenia wrastającego paznokcia z ostrym stanem zapalnym, ziarninowaniem i zakazeniem