Zdrowa płytka paznokciowa jest połyskliwa, gładka, zaróżowiona, o wypukłej powierzchni grzbietowej. Głównym źródłem odżywienia żywych elementów aparatu paznokciowego - macierzy i łożyska- jest mikrokrążenie. Od jego wydolności jest uzależniona struktura płytki paznokciowej. Choroby, które przebiegają z uszkodzeniem mikrokrążenia (cukrzyca, nadciśnienie, przewlekła niewydolność żylna, niewydolność układu chłonnego, choroby metaboliczne, zapalne) oraz choroby bakteryjne i grzybiczne paznokci prowadzą do zmian patologicznych płytek paznokciowych.
Mogą to być zmiany zanikowe, czyli stopniowy zanik płytek paznokciowych lub zmiany przerostowe - samoistne zawijanie się płytki paznokciowej w rurkę, szponowatość paznokci czy zespół żółtych paznokci.
Przerośnięta płytka paznokciowa jest trudna do skrócenia, a jej ucisk na łożysko paznokcia powoduje powstawanie bolesnych nagniotków podpaznokciowych. W wielu przypadkach przerośnięte paznokcie uniemożliwiają założenie obuwia i normalną aktywność fizyczną.
W bezpieczny i bezbolesny sposób paznokcie przerośnięte można opracować (ścienić) i skrócić za pomocą specjalistycznej aparatury rotacyjnej. Istotnym elementem zabiegu jest też usunięcie nagniotków podpaznokciowych i odseparowanie wolnego brzegu płytki paznokciowego od wału. W gabinecie PediMedica zabieg wykonywany jest bezboleśnie, przy użyciu sterylnych narzędzi i frezów.
Gabinet mieści się w budynku administracyjnym
Śląskiego Centrum Reumatologii, Rehabilitacji
i Zapobiegania Niepełnosprawności w Ustroniu
(Szpital Reumatologiczny)